Biyodinamik Tarım Preparatları

BİYODİNAMİK PREPARATLAR HANGİLERİDİR
VE
NASIL HAZIRLANIR?

Preparatların hazırlandıkları şartlar, en az yapılarını oluşturan özleri kadar önemlidir. Malzemelerin çoğu ‘olgunlaşmak’ üzere yıllık döngüyü tamamlamak zorundadır. Yılın belli dönemlerinde çeşitli hayvan organlarına doldurulan preparat bitkileri fermantasyon sürecine tabi tutularak güçleri arttırılır. Amaç, bitkiler ve doğayı iyileştirme niteliği kazandırmaktır. Preparatlar, çiftlik arazisinde müsait olan herhangi bir köşesinde hazırlanır. Preparatlara verilen 500-508 arası numaralar 1928 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış ve bazen de bitkilerin isimleri bu şekilde anılmaktadır.


1) SPREY PREPARATLARI (Arazi Preparatları):

Bunlar iki çeşittir;

a) Boynuz Preparatı (500):

Kullanılan hayvan organı: Doğum yapmış bir ineğin boynuzu.

İçerik: Tercihen merada otlayan hayvanların dışkısı kullanılmalıdır.

Hazırlık: Sonbahar başında ineklerden toplanan taze dışkı, içi temizlenmiş inek boynuzlarına doldurulur. Arazinin ya da bahçenin verimli bir köşesine ilkbahara kadar kalmak üzere gömülür. Zamanı geldiğinde boynuzların içinde son derece güçlü bir yapıya kavuşan bu malzeme, topraktan çıkartılarak girdap yöntemiyle karıştırıldıktan sonra spreyle araziye verilir. Kalanı serin bir yerde içi torfla doldurulmuş bir konteynere konularak muhafaza edilir ( 6 ay).

b) Boynuz Silika Preparatı (501):

Kullanılan hayvan organı: Doğum yapmış bir ineğin boynuzu.

İçerik: İnce toz haline getirilmiş silika.

Hazırlık: İlkbaharda ince toz haline getirilmiş silika, yağmur suyuyla macun haline getirilerek inek boynuzlarına doldurulur. Malzeme, donması için bir süre bekletilir. Üste çıkan fazla su atılır. Toprağa gömülerek yaz boyunca orada kalır. Sonbaharda olması gereken zengin bir içerik kazanmış olan boynuz, topraktan çıkartılıp girdap yöntemi kullanılarak karıştırıldıktan sonra ağaçlara ve bitkilere sabah güneş yükselmeden püskürtülür. Kalan malzeme, cam kavanoza doldurularak güneş alan bir yere koyulur. Boşaltmış olduğunuz boynuzları birkaç kez daha kullanabilirsiniz (6 ay).

2) KOMPOST PREPARATLARI:

Altı çeşit kompost preparatımız mevcuttur;

CİVANPERÇEMİ PREPARATI (502):

Kullanılan hayvan organı: Erkek geyiğin mesanesi.

İçerik: Güneşli bir günde tam olarak açmış taze çiçekler toplanır veya kurutulmuş civanperçemi çiçekleri kullanılır.

Hazırlık: Mesane dikkatlice açılarak, suyla nemlendirilmiş olan çiçekler mesaneye özenle doldurulur. Doldurma işlemi bitince mesanenin delinen köşesi, dikilerek kapatılır. Yaz sezonunu geçirmek üzere güneşe asılır (yazın ortasına varmadan işi bitirmelisiniz). Etrafını bir şekilde korumaya alarak kuşlara karşı korumanız da gerekebilir. Sonbahar başında, yaz boyunca asılı kaldığı yerden alınarak bir sonraki kışa kadar kalacağı toprağa gömülür ( 1 yıl).

PAPATYA PREPARATI (503):

Kullanılan hayvan organı: İnek bağırsağı.

İçerik: Sabah erken saatte toplanan taze veya kurutulmuş papatya çiçekleri kullanılır.

Hazırlık: Sonbaharın başında bağırsak bu çiçeklerle doldurulur. Kısa bir süre kurutulur. Sonra kışı geçirmek üzere toprağa gömülür. İlkbahar başında topraktan çıkartılır ( 6 ay).

ISIRGANOTU PREPARATI (504):

Kullanılan hayvan organı: Organ kullanılmaz.

İçerik: Sabah erken saatlerde çiçek vermeye henüz başlamış ısırgan otları toplanır.

Hazırlık: En geç yaz ortasına kadar toplanan ve bir gün bekletilerek solgun hale getirilen ısırgan otları hafifçe bastırılarak toprağa gömülür. Toprağa gömmeden önce altına zeminle tam olarak temasını kesecek bir malzeme koyulur ya da dipsiz bir tahta kutuya koyularak toprağa gömülür. Üzeri 5 cm kadar torfla örtülür. 1 yıl sonra topraktan çıkartılır ( 1 yıl ).

MEŞE KABUĞU PREPARATI (505):

Kullanılan hayvan organı: Büyükbaş bir hayvanın kafatası.

İçerik: Sonbahar başında, meşe kabuğu Quercus robur olarak bilinen meşe ağacının gövdesinden ince ince rendelenerek toplanır.

Hazırlık: Sonbahar başında temizlenmiş büyükbaş hayvan kafatasının içine beyinciğe yakın bir delikten doldurulan meşe kabuğu preparatı dışarıya çıkmayacak şekilde sıkıca kapatılır. Bunun için bir küçük taş, tıpa olarak kullanılabilir. Akar bir suyun yakınında bir yere üzeri çok iyi kapatılarak gömülür. İlkbaharda çıkartılır. İçinden çıkan malzeme kurutulur (6 ay).

KARAHİNDİBA PREPARATI (506)

Kullanılan hayvan organı: İnek gömleği (mesenter).

İçerik: Taze açmış karahindiba çiçekleri, güneşli ilkbahar sabahlarında toplanır.

Hazırlık: Çiçekler, karahindiba çayı ile nemlendirilir. Gömleğin içine doldurularak adeta bir paket haline getirilen gömlek iple bağlanarak sağlamlaştırılır ve sonbaharda toprağa gömülür. İlkbaharda tekrar çıkartılır (6 ay).

VALERYAN (KEDİOTU) (507)

Kullanılan hayvan organı: Organ kullanılmaz.

İçerik: Taze açmış valeryan çiçekleri yaz ortasında toplanarak pres yapılır, özü alınır ve şişelenir. 6 hafta boyunca fermantasyon sürecini tamamlamak üzere kapak örtülmeden bekletilir. Bu sürenin sonunda şişenin ağzı sıkıca kapatılarak karanlık bir yerde muhafaza edilir. Fermantasyonunu tamamlayan 502’den 506’ya kadar olan Kompost Preparatları gömüldükleri hayvan kılıflarından çıkartılarak cam, seramik veya toprak kaplarda torfla doldurulmuş özel bir preparat kutusuna yerleştirilir ve serin, karanlık bir ortamda donma tehlikesinden uzak muhafaza edilir.

ATKUYRUĞU (508)

Taze at kuyruğu bitkisi hasadı, ilkbaharda yapılır ve kurutulur. Kurutulmuş atkuyruğu çayı yapılarak kullanılır. Mantara karşı son derece etkindir. Preparatların kullanımı için özel bir reçete yoktur. Üretimi ve kullanımı bir sır da değildir. Biyodinamik tarım uygulamasına açık fikirle yaklaşan herkes, toprağının neye gereksinimi olduğunu zaman içinde gözlemleyerek bulacak ve bu preparatları gerektiği şekilde kullanacaktır.

Aydıngülyağı / Keçiborlu (I.Biyodinamik Tarım Konferansı)