Ekibimiz

ÇİFTLİĞİMİN BU DENLİ GELİŞİMİNDE KATKISI OLAN, HAYATIMIN DEĞİŞİK DÖNEMLERİNDE KARŞILAŞTIĞIM VE HER BİRİNDEN PEK ÇOK ŞEY ÖĞRENDİĞİM TÜM İNSANLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Arzu DURAN

“HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.”


Arzu Duran, Genel Müdür

Ekibimize Biyodinamik Tarım konusunda geliştirmeye yetkin kişileri dahil ederek süreklilik arz eden bir yapıyı hedeflemekteyiz. Herkesin tahmin edebileceği gibi genel olarak ‘çiftçilik’ yaşam boyu öğrenmekle ilgili bir süreç. Dolayısıyla biyodinamik tarımın merkezi olan İsviçre Goetheanum’da kişilerin pratik ve teorik tecrübeleri değerlendirilerek biyodinamik tarım danışmanlığı yetkisi verilmektedir. 

Ülkemizde bir yandan biyodinamik tarıma özgü  homeopatik yöntemleri kullanarak toprağı korumak ve verimini arttırmak üzere yoğunlaşan genç çiftçilerin, öte yandan biyodinamik tarımın inceliklerini, pratik ve teorik diğer genel bilgilerini özümlemelerini arzuluyoruz. Altını çizerek tekrar etmek istiyorum ki tarım ancak uzun yıllar çiftçilik yapılarak pek çok süreç geride bırakılarak öğrenilebilen sorumluluğu yüksek, ciddi bir iştir. Her yeni gün çiftliğinize yeni bir şeyler getirmektedir. Sonuçta: ne masa başında kitaplardan alıntılar yapılarak ‘kopyala-yapıştır’ tarzı çalışmalar ya da tezler, ne de birkaç aylık kurslar yoluyla edinilmiş bilgiler çiftçi olmaya ya da tarım hakkında konuşmaya yeterli değildir. Tarım çiftçinin yaşam şeklidir ve insanla var olmaktır.

Biyodinamik tarımın simyası sayesinde tarım uygulamalarını yaparken  evrenin bütünü ve bağlantılarını deneyimleme imkanımız olmakta. Her gün daha fazla bir bütünün parçası olduğunuzu sindiriyorsunuz. Farkında olmadan ruhunuz ve bedeniniz evrenle bir arada çalışıyor.

Firmamızda farklı uluslardan ve kültürlerden insanlar bir arada uyum içerisinde çalışmaktadır. İşte bu ‘paylaşımcılık’ sayesinde gelişen açık yüreklilik ve güven ortamında, bu arazide bir araya gelmemizin yalnızca bir tesadüf olmadığını, aslında hepimizin ortak amacının toprağı koruyarak gelecek nesillere sağlıklı ürünler yetiştirmek adına temiz topraklar bırakmak  olduğunun farkındayız. .


Hans Supenkkaemper,
Biyodinamik Tarım Danışmanı

 

 

                   F. Neris ŞENYAŞA
              Ziraat Yüksek Mühendisi  Bağcılık ve Organik Tarım Danışmanı

 

                                                                                                Johannes Schindhelm,
Biyodinamik Çiftçi, Toprak Islah Danışmanı

 


Viktoriia Chorna,
Gıda Mühendisi

 


Atacan Joraev,
Arazi Yönetimi

 


Ahmet Kaya,
Satın Alma

 

Roin Kakbadze,
Bağ-Bahçe Sorumlusu


Aydan Öztürkatalay,
Renk Danışmanımız

Güneş en büyük manyetik enerji olup, sebzeler ve meyveler renklerine güneşten aldıkları ışığı yansıtarak kavuşurlar. Her birinin ayrı bir fitokimyasalı vardır. Doğadaki renklerin gücü tartışılmaz bir unsurdur ve renkli beslenmenin hayatımızdaki önemi sağlık iksiri olarak adlandırılan ‘gökkuşağı beslenmedir’. Kozmozdan dünyamıza ulaşan enerjilerle şekillenen ve renklenen çiçekler, bitkiler ve meyveler tam bir mucize ve şifa kaynağıdır. Şirketin renk danışmanı olarak, çok farklı enerjilerin bir araya toplandığı biyodinamik tarım yapılan çiftlik ortamını deneyimlemek isterseniz mutlaka buraya uğramanızı öneririm. Her şey çok farklı! Enerjiniz bol olsun, sağlıkla kalın…

Kimya Mühendisi / Renk ve Enerji Uzmanı
Aydan Öztürkatalay