Demeter Kimdir?

DEMETER KİMDİR?

Demeter, Biyodinamik çiftçilikten elde edilen ürünler için kullanılan marka adıdır. Yalnızca sıkı bir kontrol altındaki lisans sahipleri, Demeter ticari marka logosunu kullanabilirler. Üretimden işlemeye uzanan tüm zincir, hiçbir kopukluk olmaksızın, Demeter Derneği’nin titiz standartlarına uyulduğundan emin olmak amacıyla kontrol edilir. İş geliştirme toplantılarında, çalışmanın nasıl daha da geliştirilebileceği konusunda anlaşmalar yapılır. Girişimcilik ağı olarak Demeter hareketi, bu dünya üzerindeki geçim kaynaklarını güvenceye almak ve insanlara pozitif etkileşimlerinde güç vermek için Biyodinamik tarımın gelişmesini desteklemektedir. İşbirliği içinde üreticiler, işleyiciler, tacirler ve tüketiciler, pazarın biçim ve yapısına bir ortaklık olarak katkıda bulunur. Bu dernek, insanları ve gereksinimlerini akılda tutmaya çalışırken aynı anda, çevresel, ekonomik ve sosyal sorumluluğa da eşit ölçüde dikkat eder. Biyodinamik organik tarım yöntemini kullanabilmek için çiftlikler, Demeter’in standartlarına uymak zorundadırlar. Konuyla ilgili, “Demeter Türkiye” olarak yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız.

Kuruluş yılımız 2014 ‘ten beri, çiftliğimizdeki ürünleri yetiştirirken tamamen biyodinamik yöntem uygulamalarına bağlı kalarak yapmaktayız. Firmamız, TR ve AB standartlarına uygun bir Organik Sertifikasına sahiptir. Kuruluşumuzdan itibaren yalnızca biyodinamik tarım uygulamaları doğrultusunda, Demeter danışmanımız Sn.Hans Supenkaemper’in değerli katkıları ile bugünlere ulaşan çiftliğimiz, bu yıl Demeter Sertifikası alarak geçiş dönemine başlamıştır. Demeter, biyodinamik yöntem kullanılarak üretilen gıdaların ilk ekolojik markasıdır. Bu esasla üretilen gıdalar, konvansiyonel yöntemle üretilen gıdalardan besin açısından çok daha kaliteli, üstelik çok daha lezzetlidir. Bu kaliteyi değişmez kılmak amacıyla, Biyodinamik olarak yetiştirilen gıdalar için sertifikasyon programı hazırlayan Demeter, 1928 yılında kurulmuştur. Bizim çiftliğimizin de hedefi mümkün olduğunca dış girdi miktarını minimum ölçüde tutarak kendi kendine yeter hale gelmektir. Şartlar elverdiği ölçüde bunu gerçekleştirmek üzere elimizden geleni yapmaya çalışmaktayız.

www.demeter-turkey.com internet sitemizden konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ‘Dönüşüm’ başlığına tıkladığınızda Biyodinamik tarıma nasıl başlayabileceğinizi ve Demeter tarafından nasıl sertifika alabileceğiniz konusunda bilgiler verilmiştir. Arzu.Duran@demeter-turkey.com adresime yazabilirsiniz.

Dönüşüm Broşürü için tıklayınız