Biz Kimiz

BİYODİNAMİK BAHÇE KULÜBÜ

Biyodinamik tarım bir dönüsümdür.

Herkese Merhaba,

Burada Biyodinamik Bahçe Kulübünü kurarak birarada çalışma yeteneğimizi bir üst seviyeye taşımayı hedefleyerek  ‘Biyodinamik Bahçe Kültürü’ kavramını sunmak istedim.

Dünya da pek çok tarım şekli uygulanmakta ama benim size anlatacaklarım son beş yıldır üzerinde durmadan çalıştığım ve kendi çiftliğimde uyguladığım ‘BİYODİNAMİK TARIM’!

Bizim yaşamımızı sürdürdüğümüz tarım alanımız sebze, meyve, hayvan yemi yetiştirdiğimiz büyükbaş, küçükbaş ve kanatlılarında mevcut olduğu geniş sayılabilecek bir çiftlik. Ancak benim amacım  sizelere biyodinamik tarımı sınırlı ya da küçük alanlarda nasıl uygulayabileceğiniz konusunda bilgi vererek  yardımcı olabilmek. Bunu yaparken de çiftliğimde bu konuda yetişen genç, pırıl pırıl iki ziraat mühendisim Merve Gülistan Aydın ve Neris Şenyaşa da heyecanla  sizlere yardımcı olabilmek üzere bekliyorlar. Şurası bir gerçek ki gençlerle çalışmak  hakiki bir ayrıcalık. Bizlerin onlara vereklerimiz kadar onlardan öğrenebileceğimiz pek çok şeyde mevcut! Dolayısıyla kendimi çok şanslı hissediyorum.

Biz ‘İstafil Çiftliği Bio-dinamik Organik Tarım’ firmasında çalışan değişik yaş gruplarından  ve farklı kültürlerden gelen ve özelliklede  ‘hanımlardan’ oluşan  küçük bir grup ‘Biyodinamik çiftçiyiz.’

Hepimiz dev bir yaşam  ağacının farklı dallarından gelmemize rağmen biliyoruz ki biraraya bu karşılaşmaz basit bir ’tesadüften ibaret  değil.’ Çünkü her birimizin yüreğinde gelecek için bir şeyler yapma isteği yatıyor. Ve biliyoruz ki çevremizde bizim gibi hisseden birçok insan mevcut.

Biyodinamik Tarım kültürü dünyada  gün geçtikçe dahada popüler hale gelmekte. Bende bu kadim tarım şeklini sizlere sunabilmek ve beraberce paylaşımlarda bulunabilmek  amacıyla kısa bir süre önce bu bahçecilik kulübünü açmaya karar verdim.

2015 yılından bu yana Çatalca İhsaniye köyündeki – son iki yıldır  Demeter sertifikalı  çiftliğimde- Biyodinamik tarım yapmaktayım. Biyodinamik tarım ürünleri tüm dünyada iç ve  pazarlarda ‘Demeter’ markası ilepazarlanmakta ve  en sağlıklı koşullarda yetiştirilmiş prestijli ürünler olarak kabul görmekte.

2018 yılının Nisan ayında  partneri olduğum ve Biyodinamik Tarım Kültürünü öğretmek amacıyla kurduğumuz ‘International Free Wandering School’ ile birlikte  çiftliğimizde Türkiye’de ilk kez ‘herkese açık’  hem teorik hem de pratik uygulamalara yer verdiğimiz, ‘ Biyodinamik Tarım Eğitim Kursunu’ düzenledik. Çalışmalarımıza gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ürdürmekteyiz. Sonbaharda ‘II.Biyodinamik Eğitim Kursu’ ile devam edeceğiz.

Bununla birlikte  2018 yılının  sonlarına doğru biyodinamik tarımı tanıtmak ve  biyodinamik tarımla bir şekilde bağlantılı  firmaları ve meraklıları bir araya toplamak üzere  ‘Demeter Biyodinamik Tarım Derneğini ‘de  kurmuş bulunmaktayız.

Biyodinamik Tarım Nedir?

Bazılarınız bu kavramı ilk kez duymuş olabilirler. Sorun yok! Genel olarak tanımlayacak olursak Biyodinamik Tarım ; 1924 yılında Almanya da kimyasalların kullanılmaya başlanması neticesinde tarımın kötüye gittiğini gören çiftçiler bu duruma bir çözüm getirmek üzere tarım dahil  daha pek çok alanda derin çalışmalar yapan  Avusturyalı bilim adamı Rudolf Steiner’e  danışmak üzere gitmişler. Bunun üzerinde Steiner aynı yıl Breslau da ‘tarım Dersleri’ başlığı altında 8 ayrı seminerde biyodinamik tarımın temeli olan kadim bilgileri aktararak bu yolda ilk adımların atılmasına rehberlik etmiştir.

Biyodinamik tarım;

Toprağın iyileştirilmesi ve korunması esasına dayanan,

Hiç bir kimyasal kullanılmadan,

Rotasyon yapılarak ,

Toprağın verimliliği ,bitkilerin hastalık ve zararlılarla mücadele edebilmesi için gerekli gücü geliştirmelerine yardımcı olan özel bitkisel preparatların kullanıldığı…

…ve hayvanların sağlıklı olarak suni destekler verilmeksizin devamlılığını sağlayan,

Bizzat çiftçinin, çiftliğini yakinen gözlemlemesi  neticesinde gereksinmelerine göre tedbirler alması esasına dayanan,

Tohumlarını dahi tamamen kendisinin yetiştirdiği,

Üretim için özel bir ‘Ay-takvimi’ kullanılan eşsiz bir tarım şeklidir. Hatta insanoğlunun belkide ilk uyguladığı en ham tarım şeklidir de diyebiliriz.

Dolayısıyla BİYODİNAMİK TARIM  danışmanlarI kendi çiftlikleri ve genellikle  uzun yıllar dünyanın değişik bölgelerindeKİ  biyodinamik çiftliklerde uzun yıllar bizzat çalışmış ve denetimlerde bulunmuş son derece donanımlı insanlardır.

Konuyla ilgili aşağıdaki bağlantılardan daha fazla  bilgi edinmeniz mümkün:

www.demeter-turkiye.com

www.istafilciftligi.com

Kimler Katılabilir?

Sıkça tarafıma ve bereber çalıştığım ziraat mühendisi arkadaşlarıma bahçecilikle ilgili sorular gelmeye başlayınca bizleri bir araya getirecek, bilgi alışverişinde bulunabileceğimiz ve eğitimlerimizden faydalanabileceğiniz bir toplulukta oluşturmanın yerinde olacağı sonucuna vardım.

Kulübümüz, biyodinamik tarım hakkında bilgi edinmek isteyen herkese açıktır. Küçük kentsel bir ev bahçeniz, hobi bahçeniz ya da daha büyük tarlalarınız, topraklarınız olabilir, herkese açığız!

Son zamanlarda  sağlıklarına ve yediklerine dikkat etmeye başlayan dolayısıyla olabildiğince doğal beslenmeye önem veren  insanlarımızın çoğaldığını  gözlemliyoruz. Bundan böyle beraberce paylaşımlarda bulunabileceğimiz  ‘Biyodinamik Bahçecilik kulübü’ bizi heyecanlandırmaktadır.